Manžetové gombíky – ikony štýlu a mužskej elegancie
29 marca, 2022Ako zistiť, či sú perly pravé?
30 marca, 2022Nesmieme byť odsúdení na monotónnosť a opakovanie v oblečení aj doplnkoch. Pri rozhodovaní o prvkoch, ktoré spestria náš šatník, sa nesmieme nechať viesť len vyšliapanou cestičkou šperkov. Okrem tradičného striebra 925 alebo zlata 585 môžu byť šperky vyrobené z mnohých rôznych materiálov. Epoxidová živica – bezfarebné sklo na výrobu šperkov sa používa a našlo si svoje miesto v šperkárskom priemysle. Je to materiál, ktorý sa vďaka svojim vlastnostiam a mimoriadnym vizuálnym vlastnostiam vryl do vkusu tých najnáročnejších.
Klenotnícka živica je dvojzložkový syntetický materiál. Skladá sa z kryštalickej epoxidovej živice a tvrdidla. Keď sa tieto látky spoja v chemickej reakcii, vytvrdnú. Je však potrebné zabezpečiť, aby sa použili správne pomery. Takto vytvorená hmota vytvrdne, a tým je vhodná na použitie alebo ďalšie spracovanie. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam sa epoxidová živica dobre uplatňuje v šperkárskom priemysle.
Najväčšou výhodou epoxidovej živice je jej voľnosť pri tvarovaní a jednoduchosť, s akou sa dá kombinovať s inými prvkami. Jej prispôsobenie pripravenému tvaru je veľmi jednoduché: stačí vybrať správnu formu odliatku. Ak chcete dosiahnuť požadovaný tvar, nezabudnite epoxidovú živicu nanášať na materiál opatrne a pomaly. Odporúčame postupovať podľa pokynov výrobcu, ktoré zaručia najlepší účinok. Okrem toho je možné spracovať aj formovaciu živicu. Brúsenie, vŕtanie alebo leštenie dodá našim šperkom konečný tvar.
Epoxidová živica dosiahne plnú tvrdosť po 7 dňoch, preto by sa akékoľvek mechanické spracovanie malo vykonávať až po uplynutí tejto doby. Keď hmota vychladne, môžeme získaný epoxidový tvar pripevniť na základ prsteňa alebo iný tvar pripravený pre živice a tešiť sa z nového šperku.
Samotné použitie kryštalickej živice nášmu šperku lesk nezaistí; získaná hmota je len bezfarebný materiál. Ak chceme jej estetické hodnoty zvýrazniť farbou, musíme zvážiť pridanie špeciálne navrhnutých pigmentov do živice. Len v tejto kombinácii dosiahneme efekt farebného skla imitujúceho krištáľ.
Perleťový pigment sa používa aj na dodanie farby epoxidovej hmote; zafarbenie teda možno vykonať nanesením farbiva na jej povrch alebo jeho pridaním do epoxidovej hmoty. Tým sa dosiahne perleťový efekt a kovový lesk.
Keď začneme pripravovať náš výrobok, najprv si spomenieme na formu odliatku. Tá bude pre celý proces rozhodujúca. Jej vzhľad priamo ovplyvní tvar nášho budúceho šperku. Tvar šperkárskeho skla, ktorý si želáme, závisí od našej kreativity. Môžeme popustiť uzdu svojej fantázii a vytvoriť ešte jedinečnejší šperk.
Ďalším krokom je príprava epoxidovej hmoty. Pomery, ktoré treba dodržať, sú živica a tvrdidlo v pomere 2:1. Pri miešaní sa odporúča vetrať miestnosť a byť opatrný. Ak chceme, aby šperková hmota krvácala, môžeme ju zahriať. Nezabudnite, že tvrdidlo sa nesmie zahrievať. Fľaštičku bezfarebnej kryštalickej živice vložíme do vody s teplotou približne 35 – 40 °C na približne 10 – 15 minút. Potom vmiešame tvrdidlo a hmotu necháme ďalších 15 minút odležať. Po štvrťhodine môžeme začať tvoriť.
Farba farbiva živice a formy nemá jediný vplyv na jedinečnosť našich šperkov. Ďalšou výhodou epoxidu je možnosť experimentovať s tým, čo je vo vnútri. Ak chceme vytvoriť skutočne originálny a jedinečný vzhľad, môžeme do nej vložiť ďalšie prvky: púčiky kvetov, semienka, kryštály alebo hotové komponenty v tvare srdca alebo v akomkoľvek inom požadovanom tvare.
Výsledný tvar epoxidových šperkov je vždy jedinečný a zaručuje výnimočný vzhľad. Všetkých priaznivcov šperkov s neobvyklými tvarmi a jedinečným vzhľadom pozývame, aby si overili kvality epoxidovej živice. Môžete použiť hotové výrobky alebo vyskúšať vlastné sily a vytvoriť niečo výnimočné a prekvapivé.
Related posts
Ako zistiť, či sú perly pravé?