Typy zapínania šperkov
29 marca, 2022Drahé kamene, nazývané tiež drahokamy a šperkové kamene, sú v prírode jedinečné, zázračné a vzácne kamene. Pred stáročiami ľudia snívali o tom, že budú vlastniť tieto vzácne minerály, ale málokto si ich mohol dovoliť. V minulosti vlastníctvo kameňov svedčilo o moci, bohatstve a triednej príslušnosti.
Používali sa na zdobenie korún, diadémov, šperkov a korunovačných rób, vďaka čomu sa stali známymi ako drahé kamene. Tieto cenné minerály zdobili aj kultové predmety a chrámy a považovali sa za ochranné talizmany. Príroda ich vytvárala po celé roky v rôznych častiach sveta, preto očarujú svojou krásou a jedinečným pôvabom. Je pochopiteľné, prečo tieto drahokamy už stáročia podnecujú šperkárov na celom svete, aby nimi zdobili telesné ozdoby najvyššej kvality.
Vďaka svojej jedinečnosti sa šperky s drahými kameňmi považujú za najkrajšie a najcennejšie. Navyše ich pôvab nepomíja ani nevybledne, pretože boli oceňované už pred tisíckami rokov a ich popularita neoslabuje, ale naopak sezónne rastie. Šperky s kameňmi sa vzhľadom na ich vysokú hodnotu a vzácnosť kameňov považujú za najžiadanejšie a najdrahšie z výrobkov dostupných na trhu.
Ceny a hodnotu drahých kameňov určuje ich veľkosť, hmotnosť, farba, lesk, brúsenie, čírosť, priehľadnosť, index lomu, disperzia, štiepnosť, lom, neobvyklé optické javy a vzácnosť. Drahé kamene sa v porovnaní s ostatnými prírodnými kameňmi vyznačujú vysokou tvrdosťou, ktorá sa určuje na základe približnej Mohsovej stupnice, podľa ktorej sa kameňom priraďuje hodnota od 0 do 10. Čím vyššia je hodnota tvrdosti, tým vyššia je tvrdosť.
Čím vyššia je hodnota tvrdosti, tým dlhšia je životnosť kameňa a tým vyššia je aj cena s ním spojená. Tvrdšie kamene sú pre klenotníkov žiadanejšie, pretože pri ich osadzovaní je menšie riziko poškodenia. Najdrahšie kamene majú zvyčajne hodnotu vyššiu ako 7 na Mohsovej stupnici, ale táto vlastnosť nie je najdôležitejšia.
Okrem tvrdosti sa najdrahšie drahokamy vyznačujú jedinečnou farbou – pozostávajúcou z odtieňov, farebných odtieňov a sýtosti -, vysokou priehľadnosťou a leskom, ktoré sa dosahujú technikou brúsenia. Spôsob brúsenia sa volí tak, aby vynikla krása a najlepšie vlastnosti kameňa. Často sa leštia fazetovým spôsobom, pričom sa na celom povrchu kameňa vytvárajú symetrické okná – nazývané fazety – s cieľom odhaliť jeho farebné optické efekty, lesk a odstrániť rôzne druhy nedokonalostí a chýb, ako sú praskliny, ako aj inklúzie iných minerálov. Je dobré vedieť, že drahé kamene sa vzhľadom na ich vzácnosť najhospodárnejšie rekonštruujú v laboratóriu. Syntetické kamene majú takmer identické fyzikálne a chemické vlastnosti ako prirodzene vytvorené kamene, ale výhodou prírodných kameňov je ich jedinečnosť, často viditeľná v iných mineráloch zachytených v hornine.
Vďaka týmto inkrustáciám drahokam preukazuje svoj prírodný pôvod a pravosť, pretože každý je jedinečný. Diamant, rubín, zafír a smaragd sa považujú za najvzácnejšie, najkrajšie, najtrvácnejšie a najdrahšie drahé kamene, preto sa stali našou voľbou a preto sme ich zaradili do našej ponuky.
Drahokamy GAVBARI majú podobu korálikov s priemerom 3 mm a 6 mm. Majú otvor, ktorý sa používa na navliekanie na šnúrky, drôtiky, brošne alebo iné šperkárske nite, aby sa s kameňmi dali vytvárať fenomenálne majstrovské diela. V šperkárskom priemysle sa rubíny, zafíry a smaragdy vzhľadom na ich vysokú hodnotu zvyčajne kombinujú s drahými kovmi, často so zlatom a striebrom, preto vás pozývame oboznámiť sa s našou širokou ponukou strieborných razníc a zlatých razníc. Šperkárske potreby, ktoré ponúkame, vám umožnia ľahko a rýchlo vyrobiť šperky, ktoré očaria svojou krásou a získajú nový význam.
Smaragd, nazývaný kráľom drahých kameňov, je po rubíne a zafíre jedným z najvzácnejších a najžiadanejších farebných kameňov na svete. Je to odroda berýlia z čeľade kremičitanov a jeho názov pochádza z gréckeho slova “smaragdos”, čo znamená zelený kameň.
Najstaršie smaragdové bane v oblasti Červeného mora sa nazývali Kleopatrine bane, pretože jej šperky boli často zdobené týmto zeleným drahokamom a údajne k nemu prechovávala zvláštnu náklonnosť. V priebehu storočí bol smaragd známy a cenený v mnohých kultúrach. Často zdobil šperky a rúcha kráľov, zatiaľ čo ťažké smaragdové náhrdelníky zdobili dekolty kráľovien a princezien po celé stáročia. Už v staroveku sa im pripisovala zvláštna moc. Verilo sa, že ovplyvňujú schopnosť predpovedať budúcnosť, chránia pred zlými kúzlami, pomáhajú rozlišovať pravdu od lži a chránia pred zradou. Preto sa podľa jednej legendy smaragdový kameň rozpadne, ak je jeden z manželov neúprimný.
Dnes sa smaragd nazýva kameňom lásky, symbolizuje vernosť, mier, harmóniu, istotu a dokonca znovuzrodenie, preto často zdobí zásnubné prstene a je tiež častou voľbou ako darček k výročiu svadby, zvyčajne k 20, 35 a 55 rokom. Jeho nezvyčajná farba, často nazývaná smaragdovo zelená, tiež symbolizuje jar a prebúdzanie sa k životu, preto sú smaragdové šperky skvelým darčekom s posolstvom pre narodených v máji. Smaragd sa často považuje aj za májový kameň.
V súčasnosti sa smaragdy ťažia najmä v Kolumbii, Brazílii a Zambii, ale najväčšie a najcennejšie exempláre pochádzajú z Kolumbie a vyznačujú sa sýto tmavozelenou šťavnatou farbou. Treba vedieť, že o jedinečnosti smaragdov svedčí najmä druh a stupeň inklúzií, teda drobných nedokonalostí, ako aj ich jedinečná farba. Čím väčšia je priehľadnosť kameňa a bohatosť farby, tým väčšia je hodnota kameňa. Niektoré exempláre s vysokou priehľadnosťou a jedinečnou farbou môžu byť drahšie ako diamanty.
Cenu kameňa samozrejme ovplyvňuje aj jeho veľkosť. Zelené smaragdy v našej ponuke pochádzajú z Kolumbie. Majú vysokú hodnotu 7,5-8 na Mohsovej stupnici tvrdosti a vyznačujú sa sklovitým leskom – dosiahnutým vďaka fazetovému brúseniu. Kamene ponúkame vo forme korálikov s priemerom 3 mm a 6 mm s dierkou, takže sa dajú ľahko navliecť na rôzne druhy šperkových šnúrok – na výrobu náramkov, ako aj na strieborné brošne alebo šperkové drôtiky – na výrobu náhrdelníkov a náušníc. Korálky sa vo veľkej miere používajú na výrobu elastických náramkov zložených z kameňov, strieborných korálok a iných ozdobných medzikusov.
Naše smaragdy sa vyznačujú jemnými, vyváženými farbami, vďaka ktorým sa dokonale hodia k striebru, zlatu, iným kameňom a dokonca aj k módnym perlám. Šperkárske potreby v podobe strieborných a zlatých retiazok, medzikusov, šperkárskych zapínaní, brošní alebo predlôh na retiazky dokonale zvýraznia krásu týchto kameňov. Na ďalšie spestrenie vašich zbierok sa oplatí vyskúšať aj zlaté, ružové alebo ródiové pokovovanie. Smaragdy sa odporúčajú ľuďom v znamení: Baran, Lev, Býk, Blíženci, Rak a Škorpión.
Rubín je červená odroda korundu a je druhým z troch najvzácnejších farebných drahokamov na svete. Patrí medzi najstaršie, najvzácnejšie a najuznávanejšie drahokamy. Jeho názov pochádza z jeho farby a je odvodený od latinského slova “rubeus”, čo znamená červený. Pred stáročiami bol tento červený kameň cenený pre svoju farbu, ktorá symbolizovala lásku, túžbu a vášeň k životu.
V minulosti ho králi a kňazi často nosili ako amulet, pretože sa verilo, že im zabezpečí víťazstvo v bitkách, ako aj bezpečnosť, zdravie a prosperitu. Najkvalitnejšie rubíny sa ťažia v Barme a na Cejlóne, ale nachádzajú sa aj v Ázii, Austrálii, Severnej a Južnej Amerike a Európe.
Prírodný rubín má rôzne sýte červené farby, od mierne oranžovej cez ružovú až po sangvinickú a fialovú. Najcennejší a najvzácnejší, a preto aj najžiadanejší je rubín holubej krvi, ktorý je červený s jemným modrým leskom a zvyčajne pochádza z Barmy. Hodnotu rubínu však neovplyvňuje len jeho farba, ale aj jeho priehľadnosť. Jednou z hlavných charakteristík rubínových kameňov sú početné inklúzie zachytené v ich vnútri, ktoré svedčia o ich jedinečnosti, prirodzenosti a často aj o mieste pôvodu.
Na trhu so šperkami sú najviac cenené kamene so žiarivou farbou a vysokou priehľadnosťou, ale v prípade tohto kameňa často platí, že inklúzie zvyšujú hodnotu kameňa vďaka ďalším minerálnym úlomkom, ktoré odrážajú svetlo a vytvárajú hviezdicový efekt. Cenu rubínu ovplyvňuje aj jeho lesk, ktorý sa najčastejšie dosahuje fazetovým brusom.
Tento červený drahokam sa vyznačuje aj javom pleochroizmu, t. j. jeho farba sa mení v závislosti od uhla dopadu svetla, pričom v ultrafialovom svetle často vykazuje luminiscenciu.
Rubín patrí spolu so svojím bratom zafírom po diamante a moissanite k najtvrdším drahokamom – s hodnotou 9 na Mohsovej stupnici.
Rubíny v našej ponuke sa ťažia na Cejlóne a leštia v Indii, krajine s najväčšími skúsenosťami s prácou s drahými kameňmi. Sú v tvare fazetovaných korálikov s otvorom 6 mm a priemerom 3 mm, takže z nich možno vytvoriť fenomenálne korálkové náramky.
Kamene v našej ponuke sú tiež ideálnou voľbou na vytvorenie sofistikovaných rubínových náušníc na strieborných retiazkach, korálkových náhrdelníkov a náhrdelníkov s príveskami. Červený rubín dokonale ladí so striebornými, pozlátenými striebornými a ružovo pozlátenými prvkami.
Rubínové šperky sú dokonalým darčekom pre osoby narodené v júli, preto sa nazýva aj júlovým kameňom narodenia. Je tiež obľúbenou voľbou ako darček k výročiu svadby, najčastejšie k 15. alebo 40. výročiu. Rubíny sa odporúčajú ľuďom v znamení Barana.
Zafír je po smaragde a rubíne posledným z trojice najžiadanejších a najcennejších farebných drahokamov na svete. Zafírový kameň, rovnako ako rubín, je typom korundu, takže ich vlastnosti sú totožné, až na farbu, pretože zafír je jeho modrou verziou. Preto sa spolu s rubínom radí na druhé miesto – hneď po diamante a moissanite – z hľadiska tvrdosti, ktorá sa rovná 9 na Mohsovej stupnici.
Jeho názov pochádza z hebrejského slova “sappir”, čo znamená čistý. Už v staroveku sa prírodnému zafíru pripisovala magická moc; považoval sa za božský kameň, symbol večnej mladosti a nesmrteľnosti. Nebesky modrý zafír sa spájal s bohmi a vďaka svojej čistote a fenomenálnosti sa stal amuletom, ktorý nosili panovníci a duchovní, chránil pred zlom a poskytoval božské požehnanie.
V súčasnosti je tento modrý drahokam symbolom lásky, čistoty a vernosti, preto je častou voľbou pre zásnubný prsteň. Za zmienku stojí, že drahokamy zafíru zdobia britskú štátnu korunu, najvzácnejší londýnsky poklad, a zásnubný prsteň princeznej Diany. Okrem toho 65. výročie vlády kráľovnej Alžbety II, ktoré sa oslavovalo v roku 2017, bolo pomenované ako “zafírové jubileum”.
Najkrajšie zafíry sa ťažia na Srí Lanke a v Barme, ale nachádzajú sa aj v Austrálii, Severnej a Južnej Amerike a v Európe. Najobľúbenejším kameňom je tmavomodrý zafír, ale možno ho nájsť aj v iných odtieňoch, od svetlomodrého, sivého, hnedého, zeleného, fialového, žltooranžového, oranžovočerveného, fialového, tmavomodrého až po čierny.
Prírodné zafíry sa v prírode často vyskytujú ako čierne kryštály a ich nádherné farby sa zvýrazňujú v procese zahrievania horniny a čistenia jej povrchu. Zafírové drahokamy, podobne ako rubíny, vykazujú jav pleochroizmu a luminiscencie v UV svetle a najcennejšie sú tie s vysokou priehľadnosťou a intenzívnou farbou – spájajú sa s hĺbkou oceánu.
Vo svete šperkov je vysoko cenený aj hviezdny zafír, ktorý sa vyznačuje efektom asterizmu, t. j. šesť- alebo dvanásťžiaričkovou hviezdou viditeľnou na povrchu kameňa, ktorú tvoria drobné prúžky a vyžarujúce výrastky iných minerálov zachytených v kameni. Zafíry, ktoré ponúkame, sa ťažia v Barme a leštia v Indii, krajine s najdlhšou tradíciou spracovania drahých kameňov. Tieto modré kamene sa dodávajú vo forme fazetovaných korálikov s dierkou s priemerom 6 mm a 3 mm, vďaka čomu sú vynikajúcim materiálom na výrobu šperkových náramkov, náhrdelníkov a náušníc so striebornou retiazkou. Vzhľadom na svoj odtieň by sa tieto kamene mali kombinovať so striebrom, pretože v tomto duete dokážu naplno vyzdvihnúť ženskú krásu.
Zafírové šperky sú dokonalým nápadom na darček pre ľudí narodených v septembri, preto sa tento prírodný zafír nazýva aj septembrovým kameňom.
Zafíry sa odporúčajú ľuďom v znamení: Baran, Býk, Lev, Váhy, Škorpión, Strelec, Kozorožec a Vodnár.
Drahé kamene, rovnako ako strieborné a zlaté šperky, sú pre šperkárov nevyhnutné, preto neustále rozširujeme našu ponuku a inšpirujeme sa pri tvorbe šperkov podľa vlastných predstáv. Šperky s drahými kameňmi sa považujú za najelegantnejšie šperky, aké môže žena mať, preto vám prinášame niekoľko návrhov. Kamene s dierkami na korálky sa s nadšením vyberajú a používajú ako prvok krásnych a módnych majstrovských diel, vďaka ktorým možno vytvoriť nezvyčajné motívy. Možno z nich vyrobiť rôzne náramky, náhrdelníky a náušnice. Na prvom obrázku nižšie je príklad náušníc s korálkami so smaragdmi. Dlhé náušnice s drahými kameňmi sú originálnou kombináciou kameňov s povrchovou úpravou zo striebra 925, ktoré si získajú každého svojou krásou a netradičným štýlom.
Tento drahokam zelenej farby vytvára dokonalú kombináciu so striebornými rámami vyplnenými epoxidovou živicou, preto je často zdrojom inšpirácie pre umelcov a remeselníkov. Smaragdy s priemerom 6 mm a 3 mm jednoducho navlečte na očkové špendlíky. Potom pomocou klieští ohnite očko cez rovný koniec špendlíka a spojte ho s komponentmi náušníc a na druhej strane s epoxidovým príveskom. Táto kompozícia umožní vytvoriť jedinečné náušnice zo striebra s drahými kameňmi a v poslednej dobe aj z epoxidovej živice, čo je veľmi módne.
Pre milovníkov jemných šperkov navrhujeme zafírový náhrdelník pozostávajúci z tenkej kotvovej retiazky obohatenej o strieborný prívesok v tvare očká, na ktorý možno navliecť zafíry alebo iné kamene a ozdobiť ich korálkami alebo inými ozdobami. Základ náhrdelníka je k dispozícii aj so zlatým a ružovým pozlátením, ľahkým ródiom a platinou. Očko pripojené k retiazke má hrúbku 0,8 mm a dĺžku 30 mm, ale je možné objednať si iné očko inej dĺžky, priemeru alebo zakončenia. Tento modrý drahokam sa dokonale hodí k pozláteným prvkom a zafírové šperky so striebornými prvkami budú perfektným nápadom na darček na akúkoľvek príležitosť. Príklad zafírového náhrdelníka je zobrazený na druhej fotografii nižšie.
Ďalším návrhom, viditeľným na tretej fotografii, sú čarovné rubíny v duete s retiazkami rolo, v podobe príveskov na náušnice. Na ich výrobu si stačí zaobstarať puzetové náušnice, voľné retiazky – v tomto prípade najlepšie rolo články – kvôli väčším článkom, a strieborné puzety – na ktoré navlečieme kamene, a naše náušnice s rubínovými kameňmi sú hotové. Okrem rolo článkov ponúkame aj retiazky s inými výpletmi, ako sú: kotva, šnúra, kosoštvorec, kardan, popcorn, singapur, figaroa, kráľovská, krabička, had, pletená, srdiečková a guličková retiazka. Ak sa rozhodnete vyrábať šperky s malými článkovými retiazkami, odporúčame ich pospájať prvkami, ako sú napríklad bižutérne koncovky.
Korálky môžete použiť aj na vytvorenie rôznych typov náramkov. Na tento účel navlečte kamene na elastickú šnúrku, podľa svojho vkusu a preferencií zvoľte materiály na výrobu šperkov, ako sú vlnité korálky, strieborné guľôčky, medzerníky alebo strieborné trubičky, a na koncoch šnúrky uviažte niekoľko uzlov. Pomocou všetkých týchto prvkov môžete vytvoriť kreatívne a farebné náramky so striebrom a kameňmi. Smaragd, zafír a rubín sa hodia k striebru, zlatu, ružovému zlatu a rhodiovanému striebru, vďaka čomu môžete od začiatku až do konca vytvoriť hodnotný šperk podľa svojej predstavy. Kamene na náramky si môžete vybrať individuálne podľa svojich preferencií, zladiť druhy, farby a veľkosti kameňov, takže šperky s kameňmi získajú nový význam a sú skvelým nápadom na jedinečný darček. Príklad náramku s kameňmi je uvedený na štvrtej fotografii nižšie.
Ďalšou inšpiráciou hodnou pozornosti je kombinácia zafírov a perál, ktorá dominuje v trendoch šperkov posledných sezón. Ak si chcete vyrobiť náramok alebo náhrdelník, stačí si zaobstarať hotové vlákno perál na náramky alebo perál na náhrdelníky a spojiť ich s kameňmi navlečenými v šperkárskom drôte. Zafírový náramok zobrazený na piatej fotografii nie je pružný, preto ho odporúčame zakončiť ozdobnými a v poslednej dobe veľmi módnymi zapínaniami. Majú prídavné krúžky, ktoré umožňujú pripevniť ďalšie ozdoby. V našom prípade sú to drahé kamene navlečené do hlavičiek a pripevnené k striebornému zapínaniu. Aby bol náramok ešte atraktívnejší, medzi kamene sme vložili strieborné korálky v štýle diamantových korálikov, ktoré okrem svojej vizuálnej úlohy plnia aj úlohu oddeľovačov.
Náramky s drahými kameňmi sú častou voľbou dizajnérov šperkov, pretože kombinovaním rôznych druhov, veľkostí a farieb kameňov, ako aj ich zdobením a povrchovou úpravou striebornými alebo pozlátenými prvkami môžu vytvárať jedinečné vzory bez obmedzenia. Milovníkom tých najžiarivejších detailov odporúčame dvojkónické krištáľové korálky.
spoločnosť 925CRAFT ako výrobca strieborných a zlatých šperkárskych potrieb a veľkoobchodník s drahými kameňmi ponúka všetky kamene zo spoľahlivých a legálnych zdrojov, preto vás pozývame, aby ste sa oboznámili s našou ponukou prírodných kameňov a použili ich na vytvorenie originálnych návrhov, ktoré ocenia vaši zákazníci. To, čo nás robí autentickými, sú tisíce spokojných zákazníkov a viac ako 35 rokov skúseností v klenotníckom priemysle, takže ak si ceníte najvyššiu kvalitu potrieb na výrobu šperkov, naše výrobky splnia vaše očakávania. Drahé kamene na výrobu šperkov a polodrahokamy sú k dispozícii na našej webovej stránke, preto vás pozývame, aby ste sa s nimi zoznámili a vytvorili šperky s kameňmi, ktoré si ženy na celom svete najviac cenia a žiadajú.
Okrem prírodných kameňov vo forme korálikov ponúkame aj okrúhle kamene na lepenie. Majú identické tvary ako kamene Swarovski Rivoli, ktoré boli nedávno stiahnuté z trhu, takže ich môžete vo svojich kolekciách nahradiť našimi novými kameňmi. Ponúkame ich v mnohých typoch a farbách, takže ich každý môže prispôsobiť individuálnemu štýlu. Objavte prírodné kamene GAVBARI Rivoli.
Zistite viac:
Nové: Prírodné kamene GAVBARI Rivoli
Zistite, čo pre vás môžeme urobiť: Služby v oblasti CNC šperkov
Ak sa vám tento článok zdal cenný, budeme vám vďační, ak sa oň podelíte s ostatnými alebo ho okomentujete, čo nás podnieti k písaniu ďalších článkov. Ďakujeme a prajeme pekný deň!
💗 Aj vy ste vítaní:
Instagram: 👉 @jewelry.findings
Facebook: 👉 SILVEXCRAFT World
Pinterest: 👉 SILVEXCRAFT
Pridajte sa k našej skupine tvorcov šperkov: 👉 Tvorte šperky so Silvexcraft
Related posts
Prírodné kamene na výrobu šperkov